منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

آیا آلزایمر نوعی بیماری جدید است؟

آلزایمر نوعی بیماری جدید است؟

آیا آلزایمر نوعی بیماری جدید است؟ آیا در ۲۰ سال قبل شیوع کم تری داشت؟

خیر، آلزایمر بیماری جدیدی نیست. اگرچه اولین بار توسط یک پزشک آلمانی، به نام الویس آلزایمر در سال ۱۹۰۷، شرح داده شده، اما ردپای ان را می توان در نوشته های قبل از آن، از جمله کارهای ویلیام شکسپیر یافت. قدیمی ترین گزارشی که از این بیماری وجود دارد مربوط به قرن ۹ قرن قبل از میلاد در مصر است. البته در حال حاضر شیوع بیش تری دارد و بسیار بیش تر تشخیص داده می شود.

دلایل متعددی نیز برای شیوع بیش ترآن وجود دارد. یکی از آن ها افزایش طول عمر است. یکی از دلایل افزایش طول عمر، کنترل و درمان بیماری های عفونی است و بیماری هایی از جمله فلج اطفال، سل، سرخک و دیفنری به طور کامل از بین رفته اند یا قابل درمان هستند.

دلیل افزایش طول عمر نیز پیشرفت در درمان بیماری های قلبی_عروقی است. حدود یک سوم افراد ۴۰ تا ۵۰ ساله دچار افزایش فشار خون می شوند و ممکن است از سطح بالای کلسترول نیز رنج ببرند.

دیابت نیز که می تواند در فشار خون بالا و بیماری های قلبی نقش داشته باشد در افراد مسن، شایع تر است. وضعیت های فوق به عنوان عوامل مستعدکننده ی ابتلا به نارسایی قلبی، بیماری های عروق کرونر وسکته ی مغزی شناخته شده اند. داروهای جدیدی برای درمان عوامل و بیماری های فوق معرفی شده است. به صورت گسترده ای از روش های تهاجمی و غیرتهاجمی برای درمان بیماری های شریانی قلب نیز استفاده می شود. تکامل و پیشرفت روش های درمانی برای وضعیت ها و بیماری های مربوط به سن، متوسط طول عمر را افزایش داده است. اکنون مردم، بیش تر عمر می کنند و سالم تر نیز هستند. متاسفانه افزایش متوسط طول عمر، مشکلات جدیدی هم ایجاد کرده است که یکی از این مشکلات، افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر است.

در دهه ی ۱۹۷۰ و اوایل دهه ی ۱۹۸۰ تغییر چشمگیری در نظریه ی زوال عقل ( Dementia ) و بیماری آلزایمر در افراد مسن ایجاد شد. قبلا جامعه ی پزشکی زوال عقل را مختص افراد مسن می دانست و ابتلای افراد جوان را به آن بسیار نادر می پنداشت و ابتلای سالمندان به آن را در اثر سخت شدن و تنگ شدن عروق خونی به دلیل رسوب کلسترول می دانست ( Atherosclerosis ). در مطالعات انجام شده دیده شد که در واقع علت زوال عقل ( Dementia ) در این افراد اکثرا بیماری آلزایمر است. هم چنین اترواسکلروز (تصلب شرایین) به خودی خود باعث زوال عقل ( دمانس ) نمی شود، بلکه شانس ابتلا به سکته ی مغزی را زیاد می کند و سکته های مکرر مغزی ممکن است باعث نوعی زوال عقل به نام زوال عقل عروقی شوند ( Vascular dementia ) 

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط