منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

آیا تحصیلات، اثری روی بیماری آلزایمر دارد؟

آیا تحصیلات، اثری روی بیماری آلزایمر دارد؟

مطالعات نشان داده اند که میزان وقوع بیماری آلزایمر در میان افراد با تحصیلات کم تر بیش از آن هایی است که تحصیلات بهتری دارند.

مطالعات بیانگر این مطلب هستند که تحصیلات، بیش تر در ارتباط با خطر کم تر ابتلا به آلزایمر است. چگونگی اثر تحصیلات بهتر در کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر به صوت کامل توضیح داده نشده است، با این حال تصور می شود که اشخاص با تحصیلات بهتر و سطح عملکرد شناختی (هوشی) بالاتر به آسیب مغزی بیش تری (تعداد زیادتری از پلاک های امیلوئید بتا و کلافه های عصبی رشته ای) جهت ابتلا به تخریب خفیف شناختی و متعاقب آن، بیماری آلزایمر نیاز دارند.

نظریه ی ذخیره ی زیست شناختی (biological reserve) به نحوه ی رفتار مغز انسان با سایر اندام ها و سیستم های بدن اطلاق می شود. معنی تحت الفظی ذخیره ی زیست شناختی عبارت است از افزایش ظرفیت ایجاد شده توسط شبکه ای از سلول های عصبی و ارتباطات بین آن ها. به دلیل این که فعالیت فکری زیاد، عملکرد و تعداد شبکه ی سلول های عصبی را افزایش می دهد، ممکن است اثری محافظتی بر علیه ابتلا به بیماری آلزایمر داشته باشد.

ظاهرا تحریک هوشی (استفاده از مغز) باعث ارتباطات و احتمالا تعاملات بین سلولی بیش تری می شود. یک اصطلاح کلی که اغلب برای این وضعیت گفته می شود این است ((یا ازش استفاده کن یا از دستش بده!)) در واقع افرادمسنی که به فعالیت مغزی خود ادامه می دهند، دو برابر کم تر از افرادی که هیچ گونه فعالیت فکری ندارند به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط