منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

آیا مبتلایان به سندروم داون، دچار بیماری آلزایمر می شوند؟

مبتلایان به سندروم داون، دچار بیماری آلزایمر

اظهار نظر الیزابت:

پدر من از بیماری آلزایمر رنج می برد و به این دلیل در نشستی که برای مراقبین از این بیماران تشکیل شده بود، شرکت کردم. بعد از جلسه از پزشک سخنران درباره ی پسر ۶ ساله ام که مبتلا به سندروم داون است مطالبی پرسیدم.

شنیده بودم که ارتباطی بین سندروم داون و بیماری آلزایمر وجود دارد و به این دلیل پرسیدم: ((آیا به این معنی است که پسرم به بیماری آلزایمر مبتلا می شود؟چه هنگام؟))

این مطلب مکررا توسط والدین کودکان مبتلا به سندروم داون پرسیده می شود. سندروم داون شایع ترین شکل عقب ماندگی ذهنی است و به دلیل وجود سه عدد کروموزوم ۲۱ ایجاد می شود. (به جای دو عدد که به صورت طبیعی وجود دارد).

بهره ی هوشی مبتلایان به سندروم داون پایین است، اما احتمال دارد که بتوانند به تنهایی از خود مراقبت کنند و در بعضی موارد نیز تحت نظارت در محیطی محافظت شده کار کنند. به دلیل این که ژن پروتئین پیش ساز امیلوئید، روی کروموزوم ۲۱ واقع شده است، مبتلایان به سندروم داون سه عدد از این ژن زا خواهند داشت (به جای دو عدد). این امر باعث افزایش تولید پروتئین پیش ساز امیلوئید و متعاقب آن امیلوئید بتا می شود. همان طور که قبلا بحث شد، امیلوئید بتا پروتئینی است که در مغز رسوب می کند و زمانی که انباشته شد، نشانه های بیماری آلزایمر آغاز می شوند.

متاسفانه تمامی مبتلایان به سندروم داون در نهایت و در صورتی که طول عمر آن ها به اندازه ی کافی زیاد باشد به بیماری آلزایمر دچار خواهند شد. نشانه های بیماری آلزایمر در این افراد به صورت افت مهارت های اکتسابی (مثلا توانایی صحبت کردن، حمام گرفتن و دستشویی رفتن، آشپزی و خرید کردن) است. از آن جا که تمام مبتلایان به سندروم داون، سه عدد کروموزوم ۲۱ حامل پروتئین پیش ساز امیلوئید را دارند، آغاز نشانه های بیماری آلزایمر در آن ها از اواسط دهه ی سی تا دهه ی شصت خواهد بود.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط