منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

آیا وجود آلومینیوم در خون باعث ابتلا به بیماری آلزایمر می شود؟

ابتلا به بیماری آلزایمر

اظهار نظر نوما:

من از پدرم که مبتلا به آلزایمر در مرحله ی پیشرفته است مراقبت می کنم. پدر من سال ها کارگر یک کارخانه ی آلومینیوم سازی بود. او در سن ۶۵ سالگی بازنشسته شد و بیماری او در ۷۲ سالگی تشخیص داده شد. از قدیم به این موضوع فکر می کردم که آلومینیوم ممکن است باعث ابتلا به بیماری آلزامیر شود. او برای ۳۰ سال در این کارخانه کار می کرد و مسئول مستقیم استخراج آلومینیوم از معدن بود و سال ها در معرض گرد و غبار آلومینیوم قرار داشت. نمی دانم آیا به این دلیل به بیماری آلزایمر مبتلا شده است؟

خیر، هیچ گونه ارتباط تاییدشده ای بین قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد آلومینیوم و ابتلا به بیماری آلزایمر وجود ندارد. این فرضیه از آن جا نشئت می گیرد که در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ دیده شد که اگر به مغز حیوانات آزمایشگاهی، مانند خرگوش، آلومینیوم تزریق شود، ضایعاتی مانند کلافه های عصبی رشته ای در مغزشان ایجاد می شود. این مشاهدات به افزایش آلومینیوم استفاده شده در صنایع غذایی مورد استفاده توسط خانم های خانه دار ۵۰ و ۶۰ ساله و افزایش موارد بیماری آلزایمر در آن ها، ارتباط داده شده. مطالعات دقیق تر، این ارتباط را رد کردند. بررسی های بیش تر نشان داد که ضایعات ایجاد شده در اثر تزریق آلومینیوم در مغز حیوانات، از کلافه های عصبی رشته ای متفاوت هستند.

علاوه بر این، محققین مشاهده کردند که دیالیز طولانی مدت باعث ورود مقادیر بالایی از آلومینیوم در خون و مغز بیماران می شود و آن را به زوال عقل ناشی از دیالیز (dialysis dementia) ارتباط دادند. اما نشانه های بالینی و ضایعات مغزی یافت شده در این بیماران کاملا از آن چه در بیماری آلزایمر دیده می شود متفاوت است. هم چنین آزمایشات نشان داده اند که تزریق آلومینیوم به حیوانات، باعث تشکیل پلاک های امیلوئید بتا که شاه علامت بیماری آلزایمر هستند، نمی شود.

اکثر مطالعات انجام شده بر روی کارگرانی که به مدت طولانی در معرض گرد و غبار آلومینیوم بوده اند، شیوع بیش تر بیماری آلزایمر را نشان نمی دهند. هم چنین در بیش تر مطالعات انجام شده بر روی افراد ساکن در مناطق دارای آب آشامیدنی غنی از آلومینیوم (از آلومینیوم اغلب برای خالص سازی آب آشامیدنی استفاده می شود)، ابتلای بیش تر به بیماری آلزایمر دیده نشده است. البته در مطالعات جدید که بر روی موش های تغییر ژن یافته ی استفاده کننده لز مقادیر زیاد غذاهای غنی از آلومینیوم انجام گرفت، دیده شد که رسوبات امیلوئیدی در مغز آن ها افزایش داشته است، با قرار دادن تمام این اطلاعات در کنار هم، ارتباط تاییدشده ای بین ابتلا به بیماری آلزایمر و آلومینیوم به دست نمی آید.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط