منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

آیا کلسترول بالا، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهد؟

خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

افزایش مداوم سطح کلسترول خون، عامل خطر شناخته شده در ابتلا به بیماری های قلبی و سکته ی مغزی است. مطالعات اخیر نشان داده اند که سطح بالای کلسترول در دهه های چهل و پنجاه، یک عامل خطر قوی در ابتلا به نوع تک گیر بیماری آلزایمر در سنین بالای ۶۵ سال نیز هست.

همان طور که ذکر شد، بیماری آلزایمر به دلیل ساخت امیلوئید بتا در مغز، سال ها قبل از آغاز نشانه های تخریب حافظه، شروع می شود.

تجربیات تحقیقی نشان داده اند که سطح بالای کلسترول خون، تولید امیلوئید بتا را افزایش می دهد و باعث رسوب آن می شود. میزان ابتلا به بیماری آلزایمر در افراد با کلسترول بالا در میان سالی، بیش تر از افراد با کلسترول طبیعی است. هم چنین این مطالعات نشان دادند که افزایش کلسترول برای ابتلا به بیماری آلزایمر نباید آن چنان هم زیاد باشد. بر طبق استانداردهای فعلی پزشکی حداکثر سطح کلسترول قابل قبول، ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است. یک سطح ثابت کلسترول در محدوده ی ۲۲۰ تا ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر برای افزایش احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر کافی است. کلسترول بالا علاوه بر اثر مستقیم در تولید و ساخت امیلوئید بتا، در ابتلا به سکته ی مغزی، انسداد شریان ها و زوال عقل عروقی نیز عامل خطر بسیار مهمی است. این عوامل می توانند به نقص شناختی ایجاد شده توسط بیماری آلزایمر اضافه شوند و پیشرفت آن را تشدید کنند. بنابر این، ثابت نگه داشتن سطح کلسترول در حد طبیعی می تواند در سلامتی روانی و قلبی – عروقی موثر باشد.

چرا کلسترول، بالا می رود؟ بالا رفتن کلسترول در بعضی ها به علت مصرف غذاهای حاوی چربی زیاد است.

افزایش مصرف چربی های نا سالم به طور مستقیم احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر، حمله قلبی و سکته ی مغزی را افزایش می دهد. شما می توانید با ورزش منظم و مصرف مواد غذایی فیبر دار، میوه، سبزیجات و اسیدهای چرب غیر اشباعی (با مصرف ماهی) و نیز با کاهش استفاده از اسیدهای چرب اشباعی (در گوشت) سطح کلسترول خون خود را پایین آورید. شما هم چنین می توانید با مصرف کم تر گوشت یا استفاده ی بیش تر از گوشت کم چربی (لخم) یا گوشت مرغ هم این کار را انجام دهید. استفاده ی کم تر از تخم مرغ (خصوصا زرده ی تخم مرغ) و بستنی، شکلات و غذاهای شیرین نیز می تواند تعادل کلسترول را برقرار کند. گاهی این کارهای ساده برای برقراری تعادل سوخت و ساز کلسترول کافی هستند. متاسفانه در بعضی موارد باید از دارو برای پایین آوردن سطح کلسترول خون استفاده کرد.

در حال حاضر، بیش ترین گروه دارویی که برای کاهش کلسترول توصیه می شود استاتین (statins) هستند. استفاده از این داروها آسان است (مصرف یک بار در روز قبل از خواب) و عوارض جانبی بسیار کمی دارند. تعدادی از داروهای گروه اساتین ها عبارت اند از: اتروستاتین (atorvastatin=Lipitor)، فلوراستاتین ( Fluvastatin=Lescol)، و لوواستاتین (Lovastatin=zocor). طرز کار تمامی داروهای بالا مشابه است و باید توسط پزشک تجویز شوند.

هنگام استفاده از استاتین ها، باید عملکرد کبد را به طور منظم آزمایش کرد.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط