منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

بیماری آلزایمر چه مدت طول می کشد؟ آیا باعث مرگ می شود؟

آیا باعث مرگ می شود؟

اظهار نظر پیتر:

دو سال پیش برای من تشخیص تخریب خفیف شناختی (Mihd Cognitive Impairment) داده شد که در حال حاضر به بیماری آلزایمر منجر شده است. من متوجه حقیقت این بیماری و پیشرفت آن در آینده شده ام. آیا این بیماری کشنده است و باعث مرگ من می شود؟

بیماری آلزایمر از زمان تشخیص تا مرگ به طور معمول، ۱۰ تا ۱۲ سال طول می کشد. طول مدت زندگی بعد از تشخیص بستگی به سرعت پیشرفت بیماری و مدت زمان بقای بیمار در مرحله ی انتهایی آن دارد.

سیر بیماری آلزایمر، همانند تعداد زیادی از بیماری ها، ممکن است سریع یا آهسته باشد. بیماری آلزایمر ممکن در افرادی که هم زمان به مشکل و بیماری دیگری مبتلا هستند – مانند سکته ی مغزی، عفونت، صدمات و شکستگی اندام، یا عمل جراحی بزرگ _ سریع تر پیشرفت کند. هم چنین در افرادی که پرستاری ضعیف تری دارند و مهارت های خود را زودتر از دست می دهند، سریع تر پیشرفت می کند. البته پرستاری و حمایت مناسب ممکن است پیشرفت آن را به تاخیر اندازد.

اگر پرستاری از بیمار عالی باشد، ممکن است بیمار در مراحل آخر بیماری، سال ها زندگی کند. درمان با مهارکنندگان کولین استراز نیز می تواند سرعت پیشرفت بیماری را به صورت واضحی کاهش دهد.

به علاوه فعالیت های فکری مداوم ممکن ایت به دلیل تحریک ارتباطات جدید بین سلول های عصبی، پیشرفت بیماری آلزایمر را کند کند. فعالیت فکری می تواند به مغز کمک کند تا فقدان ارتباطات بین سلولی ناشی از بیماری آلزایمر را جبران کند.

بیماری آلزایمر خود باعث مرگ نمی شود و بر قسمت های مسئول کنترل فعالیت های حیاتی بدن در مغز، مانند حرارت، گردش خون و تنفس تاثیری ندارد. اگر مراقبین، پرستاری دقیقی از بیمار به عمل آورند، ممکن است عمر مبتلایان در مراحل آخر بیماری بسیار طولانی شود.

البته به خاطر داشته باشید که بیماران ناتوان مبتلا به آلزایمر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به حوادث، سوختگی، سقوط و شکستگی قرار دارند. بهبودی از چنین حوادثی طولانی مدت است و همیشه نیز مقدور نخواهد بود. این افراد در مراحل آخر بیماری خود، توانایی حرکت کم تری دارند و مستعد ابتلا به زخم بستر هستند که خود منبعی برای عفونت در آن هاست.

هم چنین در مراحل پیشرفته، مصرف مایعات و غذا کم می شود و در نتیجه کمبود آب و گرسنگی، غیر معمول نیست. قسمتی از این مشکل نیز مربوط به اشکال در بلع است. بیماران دچار مشکل بلع، خصوصا بیمارانی که در بستر هستند، مستعد ابتلا به التهاب ریه در اثر ورود غذا به آن (Aspiration pevmonia) هستند. التهاب ریه در آلزایمر پیشرفته با میزان مرگ و میر بالایی همراه است. با این که بیماری آلزایمر خود مرگ آور نیست، اما آشکارا شخص را در معرض حوادث و عوارض کشنده ای قرار می دهد. آمارها نشان دهنده ی عمر بسیار کم تر این بیماران نسبت به افراد سالم هستند. در سن ۶۵ سالگی امید به زندگی در مردان ۱۶/۳ سال و در زنان ۱۹/۲ سال است.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط