منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

عوارض مصرف دارو

عوارض استفاده از دخانیات

با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از افراد مبتلا به مشکلات مرتبط با مواد کارکرد خوبی دارند، با اینحال اختلالات مورد نظر اغلب آسیب و عوارض چشمگیری را موجب می شوند. افراد مبتلا به وابستگی دارویی به وضوح انحطاط در سلامت عمومی خود را تجربه می کنند. سوء تغذیه و سایر حالات طبی عمومی ممکن است از برنامه غذایی نامناسب و عدم رعایت بهداشت فردی ناشی شود. استعمال مواد از طریق بینی ممکن است موجب فرسایش تدریجی حفره های بینی گردد. مصرف تحریک کننده ها می توانند باعث مرگ ناگهانی ناشی از آریتمی قلب، سکته قلبی، حادثه مغزی – عروقی یا وقفه تنفسی شود.

استفاده از سرنگهای آلوده نیز در مصرف درون وریدی مواد می تواند باعث عفونت ویروسی نقص ایمنی (HIV)، هپاتیت، کزاز، التهاب عروقی، سپتی سمی، آندوکاردیت عفونی تحت حاد، پدیده پنومونی آمبولی و مالاریا شود.

مصرف مواد با رفتارهای پرخاشگرانه و اعمال جنایی ارتباط دارد و می تواند سبب آسیب رسیدن به شخص مصرف کننده و یا دیگران شود. در متون موجود مطرح گردیده که ۱۰ درصد افراد دارای وابستگی دارویی دست به خودکشی می زنند که اغلب در حالت اختلال خلق ناشی از مواد هستند. همچنین اگر زنان باردار به استعمال مواد مبادرت نمایند، عمل آنها عوارض جانبی بالقوه ای دارد که می تواند بر روی جنین تاثیر بگذارد.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط