منوی بالایی را از بخش فهرست ها تنظیم کنید.

من ۶۰ سال دارم، آیا باید نگران ابتلا به بیماری آلزایمر باشم؟ آیا معاینات می توانند آن را پیش بینی کنند؟

من 60 سال دارم، آیا باید نگران ابتلا به بیماری آلزایمر باشم

اصلی ترین عامل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر افزایش سن است و بسیاری از مردم نگران ابتلا به آن در آینده هستند، خصوصا اگر یکی از نزدیکان شان به آن مبتلا بوده باشد. در حال حاضر هیچ تستی برای تعیین احتمال ابتلا به این بیماری در آینده وجود ندارد.

بیماری آلزایمر عمدتا تک گیر (sporadic) است و در اثر تعدادی عوامل خطر قابل تغییر و غیرقابل تغییر شروع می شود. عوامل غیرقابل تغییر، که نمی توان در وضعیت آن ها تغییری به وجود آورد، عبارت اند از: ابتلای یکی از اقوام درجه ی یک به بیماری آلزایمر، وجود ژن اپولیپو پروتئین E یا سابقه ی ضربه ی مغزی. این عوامل به طور گسترده احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهند، اما حتی در صورت وجود آن ها، هنوز هم امکان زیادی جهت عدم ابتلا به این بیماری وجود دارد. به عنوان مثال بعضی عوامل خطر را می توان تغییر داد و در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری را کم کرد: کلسترول بالا، افزایش فشار خون مداوم، دیابت و سطح بالای هموسیستئین. شما باید برای رفع هرچه سریع تر این مشکلات در سنین میان سالی یا بالاتر اقدام کنید.

در نوع نادر بیماری آلزایمر بیماری آلزایمر زود آغاز خانوادگی_آزمایشات ژنتیک برای یافتن جهش (نقص) در ژن های پرسنیلین ۱ (presenilin1)، پرسنیلین ۲ (presenilin 2) و اپولیپو پروتئین (APP) در دسترس هستند. به صورت معمول این نوع از بیماری آلزایمر، قبل از ۶۰ سالگی آغاز می شود.

احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در افرادی که یکی از ژن های فوق را دارند، صد درصد است. سن معمول ابتلا در اثر هر کدام از این ژن ها تفاوت دارد و در بعضی موارد جهشی خاص می تواند با طیفی از شدت و زمان آغاز بیماری مرتبط باشد.

بهترین کار برای این که بدانید آیا لازم است برای شما آزمایش ژنتیک انجام شود و هم چنین تفسیر نتیجه ی آزمایش، مشورت با یک پزشک متخصص است.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط