لغزش ادامه دار شیاطین سرخ؛ همه چیز از دائمی شدن قرارداد شروع شد!

لغزش ادامه دار شیاطین سرخ؛ همه چیز از دائمی شدن قرارداد شروع شد!

منچستریونایتد فصل را با ثبت دهمین شکست به پایان رساند.
به گزارش وبسایت نود و به نقل از یاهو، در یکی از مسابقات هفته پایانی لیگ برتر انگلیس، عصر یکشنبه منچستریونایتد در حضور 74457 تماشاگر میزبان کاردیف سیتی بود و در ادامه روند اسفناک هفته های اخیرش، با نتیجه 2-0 مغلوب تیم سقوط کرده ولزی شد.

به این ترتیب منچستریونایتد فصل را با 19 برد، 9 تساوی، 10 شکست، 65 گل زده و 54 گل خورده و کسب 66 امتیاز در رده ششم به پایان رساند. آرزوهای منچستر برای صعود به لیگ قهرمانان هفته قبل و با تساوی 1-1 مقابل هادرزفیلد، دیگر تیم سقوط کرده به پایان رسیده بود و یونایتد فصل را با اختلافی 5 امتیازی نسبت به رده چهارم و البته 32 امتیازی نسبت به منچسترسیتی قهرمان به پایان رساند.

اوله گونار سولسشائر فراز و فرودهای عجیب و غریبی را در دوران حضورش در منچستریونایتد تجربه کرده است اما چیزی که اکنون می‌توان به قاطعیت گفت، آن است که فضای باشگاه در انتهای فصل 19-2018، به روشنی نخستین روزهای سال 2019 (مقطع ابتدایی حضور اوله) نیست.

سولسشائر با تاکید بر زنده کردن هویت باشگاه به نیمکت یونایتد رسید؛ هویتی که خود زمانی و در قامت یک بازیکن نماینده آن بود. تیم تحت هدایت اوله در نخستین بازی خود، همین تیم کاردیف را در ورزشگاه اختصاصی اش 5-1 شکست داد و در هر 4 بازی بعدی لیگ برتری هم به پیروزی رسید تا اوله بعد از سر مت بازبی، به نخستین سرمربی یونایتد در 72 سال اخیر تبدیل شود که توانسته در 5 مسابقه نخست خود در رقابت های لیگ به پیروزی برسد.

روند شکست ناپذیری یونایتد در رقابت های لیگ برتر به 12 مسابقه رسید و تیم اوله از دسامبر تا ماه مارچ، شکستی را در لیگ برتر متحمل نشد. دستاوردی که برای او عنوان مربی ماه لیگ برتر در ژانویه 2019 را هم به همراه داشت. اما شاید یک اتفاق، کلید تغییر منفی نتایج منچستریونایتد از مارچ بدین سو بوده است.

در روز 28 مارچ 2019 و در شرایطی که سولسشائر 14 بازی از 19 مسابقه ابتدایی خود را برده بود، یونایتد با قراردادی سه ساله او را به عنوان مربی دائمی شیاطین سرخ منصوب کرد. تصمیمی که با توجه به سوابق کم سولسشائر در دنیای مربیگری، تعجب بسیاری را در جزیره برانگیخت.

اما بررسی آمار نشان می‌دهد که آن تعجب بی‌دلیل هم نبوده است. در حقیقت مقایسه آمار یونایتد در زمان مربیگری موقت اوله با آمار این تیم بعد از دائمی شدن قرارداد مربی نروژی، نشان از یک افت محسوس می‌دهد.

همان طور که اشاره شد، یونایتد در 19 مسابقه در دوران هدایت موقت سولسشائر 14 بار پیروز شد و از 244 شوت، 40 گل به ثمر رساند. اما بعد از آن، کسب تنها 2 برد از 9 مسابقه آخر لیگ برتر، فاصله یونایتد را با تیم های دیگر بیشتر کرد و این تیم را در رده نازل ششم قرار داد.

آمار 73.7 پیروزی در دوران قبل از دائمی شدن قرارداد به 20 درصد تنزل یافت. یونایتد بعد از دائمی شدن قرارداد سرمربی 46 ساله روی 134 شوت فقط و فقط 7 گل به ثمر رسانده تا نرخ تبدیل شوت به گل این تیم از 16.4 به 5.2 تقلیل یافته باشد. اما آمار بخش دفاعی هم از این بهتر نیست.

یونایتد در آن 19 مسابقه 17 بار دروازه خود را باز شده دید. این آمار در 10 مسابقه بعد از تمدید قرارداد به 18 گل رسید و البته گل های عجیب و غریبی که وارد دروازه داوید ده‌خیا شد را نیز نباید از یاد برد. گل هایی که شاید چند ماه قبل، تصور نمی‌شد وارد دروازه این سنگربان اسپانیایی شوند.

14 برد، 2 تساوی و 3 شکست در 19 بازی قبل از دائمی شدن قرارداد و 2 برد، 2 تساوی و 6 شکست در 10 بازی بعد از دائمی شدن قرارداد. بهترین اتفاق ممکن برای هواداران منچستریونایتد، پایان فصل 19-2018 بود. این تیم اکنون باید خود را برای بازسازی در تابستان آماده کند و امیدوار باشد برچسب ناکامی در لیگ برتر، به زودی از کنار نام این تیم فاصله گیرد. اما شاید مهم ترین سوال این باشد که آیا اوله گونار سولسشائر در نقش سرمربی دائمی، توانایی به پیش بردن این پروژه را دارد؟

منبع : نود تی وی

Author: