یادداشت اصغر مازیار/ راه‌های موفقیت پرسپولیس در دوران “پسا‌‌ برانکو”

یادداشت اصغر مازیار/ راه‌های موفقیت پرسپولیس در دوران "پسا‌‌ برانکو"

بعد از رفتن برانکو ایوانکوویچ از باشگاه پرسپولیس، باید دو نکته را در مورد سرمربی جدید این باشگاه مدنظر قرار دهیم.
بعد از رفتن برانکو ایوانکوویچ از باشگاه پرسپولیس، باید دو نکته را در مورد سرمربی جدید این باشگاه مدنظر قرار دهیم. اول اینکه نیازهای باشگاه پرسپولیس بعد از سه فصل قهرمانی و هدف‌گذاری باشگاه برای سال آینده و یا سال‌های آینده چه چیزی است. پرسپولیسی‌ها از لیگ قهرمانان آسیا 2019 حذف شده‌اند و در این رقابت‌ها حضور ندارند ولی باید ببینیم چه برنامه‌ای برای فصل آینده این رقابت‌ها دارند. دومین موضوعی که پرسپولیسی‌ها برای انتخاب سرمربی باید به آن توجه داشته باشند، نگرش هواداران و سطح توقع آن‌ها است. هواداران الان از باشگاه پرسپولیس چه چیزی می‌خواهند. یک زمانی بود که باشگاه پرسپولیس 8 فصل قهرمانی در لیگ برتر را تجربه نکرده بود و بزرگترین خواسته‌ی هواداران پرسپولیس قهرمانی در لیگ برتر بود. بعد از هت‌تریک قهرمانی پرسپولیسی‌ها در لیگ و رسیدن به فینال لیگ قهرمانان آسیا، حالا دیگر سطح توقع هواداران بالا رفته است. در کنار این موارد مسائل مالی را هم در مورد انتخاب سرمربی پرسپولیس باید در نظر داشت. با توجه به شرایطی مالی‌ای که این روزها در کشور وجود دارد و یکی از دلایل اصلی رفتن آقای برانکو مشکلاتی بود که از لحاظ مالی برای او ایجاد شده بود، باید ببینیم برای فصل جدید مشکلات مالی پرسپولیس چگونه حل خواهد شد.

برای داشتن یک تیم منسجم در لیگ نوزدهم اینکه بازیکنان ورودی و خروجی پرسپولیس چه کسانی هستند، موضوع مهمی است. در رابطه با علیرضا بیرانوند و علی علیپور باید بررسی شود که برای فصل جدید در فوتبال ایران ماندنی هستند یا لژیونر می‌شوند و ترکیب پرسپولیس تغییر می‌کند. ماندن بیرانوند خیال هواداران پرسپولیس را از دروازه‌ی این تیم راحت می‌کند اما اگر بیرانوند لژیونر شود، باید بتوانند یک دروازه‌بان در سطح او جذب کنند تا دغدغه‌ای درون دروازه نداشته باشند. پرسپولیس برای لیگ نوزدهم بیشتر به بازیکنانی نیاز دارد که در خط حمله بتوانند به این تیم کمک کنند. علیپور را در فصل گذشته تنها می‌دیدیم و تنها بازیکنی در پرسپولیس برانکو بود که در 47 بازی برگزار شده‌ی این تیم بازی کرد و هیچ فرصت استراحتی نداشت. ماریو بودیمیر هم با وجود اینکه گل قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر را زد، نتوانست انتظارات هواداران پرسپولیس را برآورده کند. در خط میانی پرسپولیس عملا به بازیکن خاصی نیاز ندارد و آمدن احمدزاده هم می‌تواند به این تیم کمک کند اما در خط دفاعی و خط حمله باید بازیکنان خوبی بگیرند.

برای انتخاب سرمربی با توجه به مسائلی که گفته شد پرسپولیس باید بین نیاز باشگاه و توقع هواداران بتواند یک بالانسی برقرار کند. مسلما برای برآورده کردن نیاز هواداران هزینه‌های خیلی زیادی باید انجام شود که مربی و بازیکن خوب بتوانند جذب کنند که با توجه به شرایط مالی‌ای که این روزها وجود دارد، احتمال اینگونه رفتار کردن، خیلی پایین است. اینکه ببینیم باشگاه سیاستش برای ادامه‌ی لیگ چگونه است، می‌تواند عامل اصلی در انتخاب سرمربی باشد. حالا که پرسپولیس 3 قهرمانی متوالی در لیگ دارد، سرمربی جدید این تیم نمی‌تواند عملکرد ضعیف‌تر از برانکو داشته باشد. باید استانداردهای او استانداردهایی باشد که برانکو برای پرسپولیس تنظیم کرده است یا حتی از آن استانداردها بهتر هم باشد. مثلا همه می‌دانیم که برانکو آمد با یکسری از بازیکن سالاری‌ها در پرسپولیس مخالفت کرد و یکسری نظم و ترتیبی در تیم پرسپولیس پیاده کرد که شاید ما قبل از برانکو کمتر در پرسپولیس دیده بودیم. مربی‌ای که می‌آید باید از همان روز اول نظم را در پرسپولیس برقرار کند. نباید فراموش کنیم که برانکو قبل از اینکه به باشگاه پرسپولیس بیاید قبلا در ایران مربیگری کرده بود و فضای فوتبال ایران را می‌شناخت. حتی برانکو سعی کرد در پرسپولیس اشتباهاتی که در زمان هدایت تیم ملی داشت را هم تکرار نکند. برانکو در پرسپولیس مدتی زمان زیادی ماند. فصل اولی که خودش تیم را بست در اوایل فصل نتوانسته بود نتیجه بگیرد ولی حمایت تیم مدیریتی باشگاه از برانکو باعث شد که او بماند و جام‌های متعدد همراه با پرسپولیس بدست آورد. باید ببینیم آیا این شرایط برای سرمربی جدید پرسپولیس وجود دارد یا نه.

باتوجه به شرایط فعلی که ما در فوتبال کشور داریم و انتظارات هواداران پرسپولیس، صلاح بر این است که یک مربی خارجی به پرسپولیس بیاید. مسلما یک مربی با تفکرات دفاعی و فقط برای نتیجه گرفتن نمی‌تواند مربی موفق در پرسپولیس پسا برانکو باشد.

منبع : نود تی وی

Author: