۱۰ کاری که در تنگه بسفر استانبول می‌توانید تجربه کنید

تنگه بسفر استانبول شاید اولین تصویری باشد که هنگام به خاطر آوردن نام این شهر به ذهن‌مان خطور می‌کند. در اطراف این تنگه جاهای دیدنی متعددی وجود دارد که بازدید از آن‌ها را در سفر به استانبول نباید از دست بدهید.

۱۰ کاری که در تنگه بسفر استانبول می‌توانید تجربه کنید

استانبول از بسیاری از جهات یک تقاطع محسوب می‌شود؛ تقاطع دریا و خشکی، اروپا و آسیا، معماری بیزانس و معماری اسلامی، گذشته و حال. از هر لحاظ، این تنوع و لایه‌های تاریخی، یکی روی دیگری قرار گرفته و در سراسر شهر نمود پیدا کرده است. به همین دلیل است که تور استانبول در هر دوره و حتی هر فصل از سال، جزو پرطرفدارترین تورهای خارجی میان گردشگران ایرانی محسوب می‌شود. زمانی که در استانبول هستید و از تماشای تنگه بسفر حیرت کرده‌اید، باید بدانید که کارها و تفریحات متنوعی وجود دارد که می‌توانید در این منطقه تجربه کنید.

اگر دوست دارید در تابستان پیش رو به استانبول سفر کنید و به تماشای زیبایی‌های آن، به‌خصوص جاهای دیدنی اطراف تنگه بسفر بروید، ما به شما در انتخاب بهترین تور کمک می‌کنیم؛ برای انتخاب تورهای استانبول ارزان، می‌توانید به کمک کجارو تورهای آژانس‌های همکار را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه کنید؛ ما این امکان را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به‌راحتی و در کمترین زمان، سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

در چنین منطقه جغرافیایی و فرهنگی جذابی، هر گردشگری نمی‌تواند در مقابل سوار شدن به کشتی‌های تفریحی کروز تنگه بسفر مقاومت کند. از این کشتی‌ها می‌توانید دورنمای فوق‌العاده‌ای از استانبول را به تماشا بنشینید و سیر بین دو قاره اروپا و آسیا را ببینید. بسیاری از شرکت‌های کروز، کشتی‌های تفریحی راحت و مجهزی دارند و به اندازه کافی به ساحل نزدیک هستند که بتوانید عکس‌های زیبایی بگیرید. گاهی ممکن است کشتی‌های تفریحی برای عبور کشتی‌های باری بزرگ متوقف شوند و بتوانید از این فرصت به‌خوبی استفاده کنید و عکس‌های فوق‌العاده بگیرید.

داستان‌های زیادی در مورد برج قلعه استانبول وجود دارد

داستان‌های زیادی در مورد برج قلعه استانبول وجود دارد. برای رسیدن به این قلعه باید سوار کشتی‌های تفریحی شوید و داستان امپراطور، پیش‌گو و دختر بخت برگشته را از زبان راهنمای تور بشنوید؛ علاوه بر این می‌توانید در مورد تاریخ برج نیز چیزهایی یاد بگیرید.

در داخل برج تورهایی از طبقه اول تا بالکن برج برگزار می‌شود که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید و در نهایت از چشم‌اندازی که در بالکن قابل مشاهده است، لذت ببرید.

آب‌انبار باسیلیکا یکی از لوکیشن‌های فیلم «از روسیه با عشق» جیمز باند است

آب‌انبار باسیلیکا در دوران حکومت امپراطور بیزانسی، ژوستینین، ساخته شده است. این آب‌انبار شبیه دخمه مردگان مشهور پاریس، یکی از چند صد سازه ساخته شده در زیر زمین در قسطنطنیه سابق محسوب می‌شود.

آب‌انبار باسیلیکا یکی از لوکیشن‌های فیلم «از روسیه با عشق» جیمز باند است که در سال ۱۹۶۳ ساخته شده است. این آب‌انبار ستون‌های زیبای کنده‌کاری شده دارد؛ اینجا یک کافه هم دارد که می‌توانید برای رفع خستگی در آن قهوه ترک نوش جان کنید. بهتر از همه، انعکاس سقف آب‌انبار در آب مخزن است که می‌توان تماشا کرد.

کاخ توپکاپی بزرگ‌ترین کاخ استانبول است که به مدت ۴۰۰ سال، محل زندگی سلاطین عثمانی بوده است

کاخ توپکاپی بزرگ‌ترین کاخ استانبول است که به مدت ۴۰۰ سال، محل زندگی سلاطین عثمانی بوده است. این قصر همچنین در دوران اوج قدرت سلسله عثمانی، به‌عنوان محلی برای پذیرایی از میهمانان و سفیران استفاده می‌شد؛ امروزه توپکاپی به موزه‌ای بزرگ برای نشان دادن تجمل‌گرایی و افراط رهبران سابق ترکیه تبدیل شده است.

در سال ۱۹۸۵، این کاخ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و همچنان یکی از باشکوه‌ترین نمونه‌های معماری و هنر عثمانی باقی مانده است. در سفر به استانبول نباید بازدید از کاخ توپکاپی را به هیچ عنوان از دست داد.

علاوه بر جاذبه‌هایی که در امتداد ساحل در تنگه بسفر قرار دارند، خود بندر نیز مکانی فوق‌العاده جذاب برای گردشگران و مردم محلی است. بندر در قلب شهر واقع شده و رستوران‌ها، مغازه‌ها، پارکینگ زیرزمینی و طراحی مدرن زیبا دارد. قدم زدن در این بندر بسیار دلچسب است و می‌توانید به تماشای قایق‌ها و کشتی‌هایی بنشینید که در حال رفت و آمد هستند. اینجا تفریحات و فعالیت‌های متعددی در دسترس است که نمی‌گذارد حوصله‌تان سر برود.

مردم محلی و گردشگران بر این امر اتفاق نظر دارند که قلعه یا دژ روملی، چشم‌انداز بی‌نظیری بر شهر دارد که مثل آن را در هیچ نقطه از استانبول نمی‌توانید پیدا کنید. این قلعه در باریک‌ترین نقطه تنگه بسفر ساخته شده است، جایی که دفاع از آن بیشترین اهمیت را برای سلاطین عثمانی داشت. این بنا در سال ۱۵۴۱ ساخته شده و از آن می‌توان به‌راحتی بسفر را تماشا و بر آن نظارت کرد. این قلعه از ۳ برج اصلی (که به احترام افرادی که آن‌ها را ساخته‌اند، نام‌شان از نام آن‌ها گرفته شده است) و ۱۳ برج دیده‌بانی تشکیل یافته و دیوارهایی ضخیم دورتادور آن را گرفته است.

برج گالاتا یا برج مسیح، یکی از شلوغ‌ترین جاهای دیدنی تنگه بسفر است. این برج ۹ طبقه چشم‌اندازی ۳۶۰ درجه از استانبول را پیشکش چشمان بازدیدکنندگان می‌کند. در طبقات بالا یک رستوران و کافه وجود دارد که می‌توانید غذای خوشمزه‌ای در آن نوش جان کنید. کسانی که دوست دارند از پله‌ها بالا بروند، برج گالاتا ۲ آسانسور دارد که بازدیدکنندگان را در طبقات مختلف جابه‌جا می‌کند.

مسجد سلیمانیه یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین بناهای تاریخی ترکیه است. این بنای باشکوه با مناره‌های بلند و چندین گنبد، ترکیبی از معماری بیزانس و اسلامی را به تصویر کشیده است. تزئینات داخلی این مسجد مانند سایر مساجد استانبول، بسیار چشمگیر است و هنر هندسه اسلامی آن چشم هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند. مسجد سلیمانیه یک نمونه بارز فرهنگ ترکی محسوب می‌شود.

این موزه یادآور ساکنان مسیحی است که در گذشته در این سرزمین زندگی می‌کردند

کلیسای ایاصوفیه مشهورترین کلیسا در میان کلیساهای متعدد ترکیه به‌شمار می‌رود. این کلیسا که بعدها به مسجد تبدیل شد، به‌خوبی محافظت شده و امروزه به یک موزه پربازدید تبدیل شده است؛ این موزه یادآور ساکنان مسیحی است که در گذشته در این سرزمین زندگی می‌کردند.

در این کلیسا مجموعه‌ی بزرگی از وسایل عتیقه مربوط به مسیحیان وجود دارد. کلیسای ایاصوفیه تا قبل از تکمیل کلیسای جامع سویا (سویل) در سال ۱۵۲۰ میلادی، بزرگ‌ترین کلیسای جامع دنیا بود. از زمان ساخت این بنا، طراحی آن در دوره‌های مختلف تغییر یافته است. بازدید از این جاذبه برجسته را نباید از دست بدهید.

آکواریوم استانبول نسبت به سایر جاذبه‌های این فهرست به ساحل نزدیک‌تر است و به‌خاطر وجود تنوع گسترده‌ای از موجودات دریایی که در خود جا داده، جزو عالی‌ترین آکواریوم‌های جهان محسوب می‌شود.

حین قدم زدن از مخزنی به مخزن دیگر، گویی در دنیای زیر آب سفر می‌کنید و انواع مختلف ماهی را بر اساس منطقه‌ای که متعلق به آن هستند، تماشا می‌کنید. به اطراف خود نگاه کنید و از تماشای موجودات زیر آب، درست مقابل چشمان‌تان، لذت ببرید. بازدید از این آکواریوم می‌تواند تجربه فوق‌العاده‌ای برای خانواده‌ها در کنار فرزندان رقم بزند.

 

منبع : کجارو

Author: