میراث جهانی یونسکو؛ آثار تاریخی به جا مانده از رومیان

به معنای واقعی کلمه، همیشه هیجان‌انگیز بوده است که در تمام جهان سایه‌ی آثار تاریخی به جا مانده مخصوصا از رومیان و یونانیان قابل مشاهده است.

میراث جهانی یونسکو؛ آثار تاریخی به جا مانده از رومیان

مردمان زیادی از سراسر جهان فقط به کشور‌های تاریخی سفر می‌کنند تا داستان‌ها را بشنوند، این آثار را از نزدیک ببینند، لمس کنند و حتی تاریخ آن را مورد مطالعه و پژوهش قرار دهند. حقیقت این است که این ارتباط مستقیم با گذشته است که باعث می‌شود هر سفری به یاد ماندنی شود. با یک کلیک می‌توانید به راحتی از طریق دنیای مجازی به هر جایی سفر کنید، اما نمی‌تواند جایگزین حسی شود که با قدم زدن در میان آثار تاریخی به دست می‌آورید. از ذهن شما خیلی چیز‌ها عبور می‌کند و هیجان آن موجب بالا رفتن ضربان قلب‌تان می‌شود. حسی خوشایند که حتی با عبور از میان شلوغی و ازدحام جمعیت بازدید‌کنندگان هم از بین نمی‌رود.
۱. آکروپلیس (Acropolis)، آتن، یونان

پارتنون (Parthenon)، تنها یکی از معابد معروف در آکروپلیس است که بنای آن به خوبی حفظ شده و هنوز هم با وجود گرما، جمعیت و شلوغی آزار‌دهنده، مانند یک جواهر در آکروپلیس می‌درخشد. بخش زیادی از این سایت تاریخی در سال‌های ۴۶۱ تا ۴۲۹ پیش از میلاد ساخته شده، اما پارتنون نسبت به آن‌ها جدید‌تر است؛ زیرا جایگزین معبدی قدیمی شده که به نابودی رفته است. اگر هنگام بازدید دقت کنید و چشمان تیز‌بینی داشته باشید، می‌توانید آثار معبد قدیمی را مشاهده کنید.
۲. آفرودیسیاس (Aphrodisias)، ترکیه

آفرودیسیاس، شهری کوچک و باستانی رومی است که یکی از اکتشافات مهم تاریخی در ۵۰ سال گذشته به حساب می‌آید. این بنای تاریخی دارای آمفی تئاتر، معبد، مجلس شورا و برخی مجسمه‌های فوق‌العاده است. بر‌جسته‌ترین قسمت آفرودیسیاس مکانی است که به پرستش امپراتوریان روم اختصاص داده شده است و مجسمه‌هایی که در آن به چشم می‌خورد، نشان از ذوق هنری و استعداد هنرمندان آن زمان دارد. این بنا در منطقه فرهنگی تاریخی کاریا در غرب آناتولیا واقع شده و نزدیک‌ترین اقامت‌گاه‌ها به آن، کوش‌آداسی و بدروم است.
۳. دلفی (Delphi)، یونان

رومیان و همچنین یونانیان باستان، دلفی را بر اساس افسانه‌ها، مرکز جهان می‌دانستند. هنوز هم می‌توان در این شهر قدیمی معابد، استادیوم‌هایی که محل برگزاری مسابقات و جشنواره‌های سالیانه بود و همچنین خزانه‌هایی که به خدای آپولو تقدیم می‌شد را مشاهده کرد. دلفی، شهری زیبا و شگفت‌انگیز است که در دره‌ای کوهستانی واقع شده است. بازدید‌کنندگان پر‌انرژی با کمی پیاده‌روی می‌توانند به ارتفاعات بالا‌تر بروند و از غار کوریکیان (Corycian cave) هم بازدید داشته باشند.
۴. اوپلونتیس (Oplontis)، ناپل (Naples)، ایتالیا

شهر‌های رومی پمپئی (Pompeii) و هرکولانیوم (Herculaneum) مکان‌های مهمی برای بازدید در ناپل ایتالیا هستند، اما اگر می‌خواهید سفری لذت‌بخش به روم باستان داشته باشید، بهتر است به اوپلونتیس بروید. اغلب ادعا می‌کنند که ویلای Poppaea، متعلق به همسر امپراتور نرو بوده است. در مورد صحت آن نمی‌توان با قاطعیت حرف زد، اما این ویلا با دارای بودن استخری که در مقیاس استخر‌های المپیک است و باغی که به‌صورت هوشمندانه طراحی شده، واقعا در حد و اندازه خانواده امپراتور است. تحقیقات جدید نشان داده که شهر اوپلونتیس پیش از فوران آتشفشان وزوو که در سال ۷۹ میلادی رخ داد، در کنار دریا قرار داشته است.
۵. اوستیا (Ostia)، ایتالیا

بندر رم در اوستیا که توسط شن و ماسه پوشیده شده است، قدمتی دارد که به قرون وسطی باز می‌گردد. فقط با یک قطار می‌توانید به راحتی از مرکز شهر به دنیایی بروید که کاملا از سر و صدا و شلوغی به دور است. برجسته‌ترین مکان در این شهر کافه‌ها و توالت‌هایی هستند که به خوبی بازسازی شده‌اند، اما از کنار دفاتر و شرکت‌های حل و نقل تجاری که در اوستیا فعالیت دارند هم نمی‌توان به سادگی گذشت. اگر کمی دقت کنید، می‌بینید که هر دفتری یک موزاییک در کف زمین دارد که لوگوی کسب و کارشان بر روی آن حک شده است.
۶. پائستوم (Paestum)، ایتالیا

پائستوم، شهری کوچک است که در ۱۰۰ کیلومتری جنوب ناپل واقع شده و دارای ترکیبی فوق‌العاده منحصر‌به‌فرد از رم و یونان است. این در اصل، تنها یکی از شهر‌های یونانی در جنوب ایتالیا است که بنا‌های تاریخی ستاره‌دار آن، سه معبد بزرگی است که از قرن ششم پیش از میلاد به جا مانده است. اما مقبره‌ها و نقاشی‌های روی دیوار آن‌ها نیز به همین اندازه مهم و حائز اهمیت است، مثلا تصویر غواص جوان که به استخری پر از آب وارد می‌شود، بسیار معروف است. در نهایت این یک شهر رومی بسیار زیبا است که به خوبی حفظ شده و تاریخ آن نیز به قرن ششم میلادی باز می‌گردد.
۷. پانتئون، رم

پانتئون، معبدی پر‌آوازه و معروف که گفته می‌شود معبد تمام خدایان است و به دستور امپراتور هادریان در قرن دوم میلادی احداث شده بود، پنج قرن بعد به کلیسای مریم مقدس تبدیل شد. این تنها ساختمان قابل توجه رمی است که با ورود به آن حس می‌کنید که در زمان سفر کرده‌اید و به دو هزار سال پیش رفته‌اید. این نمایشی فوق‌العاده از تخصص و قدرت رومیان است. مساحت بتنی گنبد آن تا سال ۱۹۵۸، گسترده‌ترین در جهان بود. همچنین سنگ مرمر رنگی که در ستون‌ها و بخش‌هایی از کف معبد استفاده شده است، از هزاران کیلومتر دور‌تر به اینجا آورده شده‌اند.
۸. سگوویا (Segovia)، اسپانیا

اگر می‌خواهید نمایشی خیره‌کننده از مهندسان باستان رومی ببنید، پیشنهاد می‌کنیم که به سگوویا سفر کنید. سگوویا دارای طولانی‌ترین قنات قدیمی در اروپا است که ساخت آن با قرن اول میلادی باز می‌گردد. این قنات هنوز هم در مرکز این شهر مدرن قرار گرفته و نقش مهمی در تامین آب منطقه دارد. سگوویا جزء میراث جهانی یونسکو است، اما دلیل ثبت آن فقط وجود این قنات نیست، بلکه معماری قرون وسطی، معابد، کاخ، کلیسا‌های جامع و صومعه‌ها نیز در معروف و محبوب شدن این شهر نقش داشته‌اند.
۹. تیمگاد (Timgad)، الجزایر

شمال آفریقا، خانه‌ی قابل توجه‌ترین آثار باستانی رومی به جا مانده است که بیشتر آنان به دلایل ناراحت‌کننده‌ی سیاسی از دسترس خارج شده‌اند. الجزایر در حال حاضر به یکی از مقصد‌های قابل قبول‌تر برای سفر تبدیل شده که چندین تور ویژه برای بازدید از سایت‌های باستانی رومی اختصاص داده است. در این میان یکی از بهترین مکان‌ها، شهر تیمگاد است که در کوه آورس الجزایر واقع شده است. قدمت شهر به حدود ۱۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد. این شهر دارای دادگاه، تئاتر، معبد، بازار‌های قدیمی و کتابخانه است. این کتابخانه‌ی عمومی، یکی از معدود کتابخانه‌های رومی باقی مانده در جهان است که به خوبی حفظ شده است.

 

منبع : کجارو

Author: